game internet mobile technologie

Xbox One i używane gry – można, ale nie można

Po wielu spekulacjach Microsoft potwierdził, jak będzie wyglądała kwestia używanych gier na Xbox One. Powodów do świętowania zbyt wielu nie ma, ale mogło też być zdecydowanie gorzej.

Plotka mówiła, że gier na nowego X’a nie będzie można odsprzedawać. Jest to półprawda – można będzie oddać grę do jednego z wybranych sklepów, zamieniając ją na inną. Oczywiście za odpowiednio wysoką dopłatą, bo wartość oddawanego przez nas tytułu będzie odpowiednio zaniżona.

Xbox_Consle_Sensr_controllr_F_TransBG_RGB_2013

Możemy również odsprzedać lub oddać grę znajomym, ale z pewnymi ograniczeniami:

  • Gra może zostać przetransferowana na innego użytkownika tylko raz;
  • Osoba, której odsprzedajemy lub dajemy grę musi znajdować się na naszej liście znajomych w XBL od przynajmniej 30 dni.

Dodatkowo to, czy dana gra może zostać oddana w rozliczeniu lub oddana koledze będzie zależało od wydawcy. Microsoft daje im wolną rękę w tej kwestii.

Oczywiście powyższe postanowienia Microsoftu dotyczą jedynie fizycznych kopii gier. Przynajmniej na razie firma nie wspomniała o możliwości przetransferowania praw do grania w tytuły zakupione cyfrowo. Jeśli w ogóle kiedykolwiek miałoby to nastąpić.

MS zaznacza również, że powyższe zasady mogą się z czasem zmienić – na lepsze lub gorsze. Biorąc pod uwagę proponowane ceny gier mam wrażenie, że Microsoft usilnie stara się odstrzelić sobie stopę. Jeśli PS4 będzie wolny od tych udziwnień, a jednocześnie będzie oferował lepszy hardware, to dla wielu graczy wybór może być oczywisty.

Jakub Oszczepalinski / 10 czerwca 2013

blog comments powered by Disqus